TİGEM Ceylanpınar MİLGES GES

Şanlıurfa'da bulunan TİGEM Ceylanpınar MİLGES GES; 6 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.478 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

TİGEM Ceylanpınar GES Bilgileri
Kurulu Güç :6 MWe
Üretim Kapasitesi :9 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 9 GWh
Santralin Yeri :Şanlıurfa, Ceylanpınar
İşletmeci Firma :TİGEM

TİGEM Ceylanpınar MİLGES GES Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindedir. Türkiye'nin 1114. Şanlıurfa'nın ise 8. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 68. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. TİGEM Ceylanpınar GES ortalama 9.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.478 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. TİGEM Ceylanpınar GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.013 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 9.360.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 9.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.511.190 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle TİGEM Ceylanpınar MİLGES GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller