Tepebaşı Belediyesi Güneş Enerji Santrali - GES

Eskişehir'de bulunan Tepebaşı Belediyesi Güneş Enerji Santrali - GES; 97 kWe kurulu gücü ile ortalama 39 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Tepebaşı Belediyesi GES Bilgileri
Kurulu Güç :97 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 142 MWh
Güneş Paneli :Bosch Solar Energy
Santralin Yeri :Eskişehir, Tepebaşı
İşletmeci Firma :Tepebaşı Belediyesi

Tepebaşı Belediyesi Güneş Enerji Santrali - GES Eskişehir'in Tepebaşı ilçesindedir. Türkiye'nin 2014. Eskişehir'in ise 17. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 546. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Bosch Solar Energy marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Tepebaşı Belediyesi GES ortalama 141.620 kilovatsaat elektrik üretimi ile 39 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Tepebaşı Belediyesi GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 47 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 147.285 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 141.620 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 23.779 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Tepebaşı Belediyesi Güneş Enerji Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

28 Şubat 2013 tarihinde devreye alınan Tepebaşı Belediyesi güneşten elektrik üretim tesisinde 1 adet Sunny Tripower 12000TL 5 adet Sunny Tripower 17000TL inverter / evirici kullanılmıştır. Sistemde kullanılan solar panel ise 240 watt'lık Bosch c-Si M 60 EU30123 modelidir.

Enerji Haberleri

Yeni Eklenen Santraller