Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES)

İstanbul'da bulunan Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES); 456 kWe kurulu gücü ile ortalama 165 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Teknopark İstanbul Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :456 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 598 MWh
Güneş Paneli :Sharp Solar
Santralin Yeri :İstanbul, Pendik
İşletmeci Firma :Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES) İstanbul'un Pendik ilçesi Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesindedir. Türkiye'nin 1854. İstanbul'un ise 51. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 413. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Sharp Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Teknopark İstanbul Güneş Santrali ortalama 598.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 165 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Teknopark İstanbul Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 200 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 621.920 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 598.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 100.410 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller