Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES)

İstanbul'da bulunan Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES); 456 kWe kurulu gücü ile ortalama 185 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Teknopark İstanbul Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :456 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 598 MWh
Güneş Paneli :Sharp Solar
Santralin Yeri :İstanbul, Pendik
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES)

Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES) İstanbul'un Pendik ilçesi Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesindedir. Türkiye'nin 1642. İstanbul'un ise 41. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 377. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Sharp Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Teknopark İstanbul Güneş Santrali ortalama 598.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 185 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Teknopark İstanbul Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 193 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 233.220 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 598.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 100.410 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Teknopark İstanbul Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.