Elazığ İl Özel İdaresi Sivrice Güneş Enerji Santrali

Elazığ'da bulunan Elazığ İl Özel İdaresi Sivrice Güneş Enerji Santrali; 400 kWe kurulu gücü ile ortalama 161 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Sivrice Arıtma Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :400 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 584 MWh
Güneş Paneli :SolarTürk
Santralin Yeri :Elazığ, Sivrice
İşletmeci Firma :Elazığ İl Özel İdaresi

Elazığ İl Özel İdaresi Sivrice Güneş Enerji Santrali Elazığ'ın Sivrice ilçesindedir. Türkiye'nin 1876. Elazığ'ın ise 17. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 429. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te SolarTürk marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Sivrice Arıtma Güneş Enerji Santrali ortalama 584.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 161 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Sivrice Arıtma Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 196 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 607.360 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 584.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 98.059 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Elazığ İl Özel İdaresi Sivrice Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji Haberleri

Yeni Eklenen Santraller