Aydın Plastik Güneş Santrali

Sivas'ta bulunan Aydın Plastik Güneş Santrali; 360 kWe kurulu gücü ile ortalama 159 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Aydın Plastik Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :360 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0004
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 526 MWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :Sivas
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Aydın Plastik Güneş Santrali

Aydın Plastik Güneş Santrali Sivas'ta bulunmaktadır. Türkiye'nin 1676. Sivas'ın ise 27. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 403. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Aydın Plastik Güneş Santrali ortalama 525.600 kilovatsaat elektrik üretimi ile 159 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Aydın Plastik Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 167 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 204.984 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 525.600 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 88.253 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Aydın Plastik Güneş Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.