Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES

Aydın'da bulunan Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES; 8,92 MWe kurulu gücü ile ortalama 4.532 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES Bilgileri
Kurulu Güç :8,92 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,010
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 15 GWh
Güneş Paneli :Astronergy Solar
Santralin Yeri :Aydın
İşletmeci Firma :Tekno Enerji
Lisans No :Lisanssız
Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES

Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES Aydın'da bulunmaktadır. Tekno Enerji firmasına ait santral 8,92 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 815. Aydın'ın ise 41. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 26. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Astronergy Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES ortalama 15.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 4.532 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 4.762 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 5.850.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 15.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 2.518.650 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.Enerji Haberleri