Rofa Solar Güneş Enerji Santrali

Burdur'da bulunan Rofa Solar Güneş Enerji Santrali; 2 MWe kurulu gücü ile ortalama 804 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Rofa Solar GES Bilgileri
Kurulu Güç :2 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 3 GWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :Burdur, Kemer
İşletmeci Firma :Rofa Solar

Rofa Solar Güneş Enerji Santrali Burdur'un Kemer ilçesindedir. Rofa Solar firmasına ait santral 2 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1551. Burdur'un ise 14. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 189. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Rofa Solar GES ortalama 2.920.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 804 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Rofa Solar GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 978 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 3.036.800 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 2.920.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 490.297 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Rofa Solar Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Rofa Solar GES 1 ve Rofa Solar GES-2 olmak üzere iki farklı lisanssız tesisten oluşan santralde toplam 8400 adet 265 Wp Hanwha marka güneş paneli kullanılmıştır. Her bir santral 1,13 MWp toplamda 2,226 MWp DC kurulu güce sahiptir.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller