Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES)

Ankara'da bulunan Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES); 998,80 kWe kurulu gücü ile ortalama 451 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Polatlı Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :998,80 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0012
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Ankara, Polatlı
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES)

Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES) Ankara'nın Polatlı ilçesi Beşiktepe Mevkii, Yıldızlı Köyü bölgesindedir. Türkiye'nin 1470. Ankara'nın ise 44. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 246. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Polatlı Güneş Enerji Santrali ortalama 1.458.248 kilovatsaat elektrik üretimi ile 451 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Polatlı Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 470 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 568.717 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.458.248 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 244.854 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Polatlı Güneş Enerji Santrali 2 ayrı firmanın iştiraki ile oluşmuş, Türkiye'nin en büyük fotovoltaik solar panelden kurulu güneş enerji santralidir. Polatlı Güneş Enerji Santrali'nin iştirakinde Metag İnşaat, Yenigün İnşaat firmaları yer almaktadır.

Kronoloji

Şubat 2013: Lisanssız elektrik üretim tesisi başvuru süreci tamamlandı.
Mart 2013: Santralin yerinin tespiti ve zemin etüdü çalışmaları.
Temmuz 2013: Çelik konstrüksiyon çalışmaları.
Ağustos 2013: Alüminyum sehpaların ve Bosch marka güneş panellerinin montajı.
2014: Polatlı Güneş Enerji Santrali'nin devreye alınması.