Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES)

Ankara'da bulunan Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES); 998,80 kWe kurulu gücü ile ortalama 402 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Polatlı Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :998,80 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Ankara, Polatlı
İşletmeci Firma :Metag, Yenigün

Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES) Ankara'nın Polatlı ilçesi Beşiktepe Mevkii, Yıldızlı Köyü bölgesindedir. Türkiye'nin 1761. Ankara'nın ise 43. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 305. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Polatlı Güneş Enerji Santrali ortalama 1.458.248 kilovatsaat elektrik üretimi ile 402 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Polatlı Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 488 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.516.578 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.458.248 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 244.854 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Polatlı Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Polatlı Güneş Enerji Santrali 2 ayrı firmanın iştiraki ile oluşmuş, Türkiye'nin en büyük fotovoltaik solar panelden kurulu güneş enerji santralidir. Polatlı Güneş Enerji Santrali'nin iştirakinde Metag İnşaat, Yenigün İnşaat firmaları yer almaktadır.

Kronoloji

Şubat 2013: Lisanssız elektrik üretim tesisi başvuru süreci tamamlandı.
Mart 2013: Santralin yerinin tespiti ve zemin etüdü çalışmaları.
Temmuz 2013: Çelik konstrüksiyon çalışmaları.
Ağustos 2013: Alüminyum sehpaların ve Bosch marka güneş panellerinin montajı.
2014: Polatlı Güneş Enerji Santrali'nin devreye alınması.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller