Özyeğin Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES)

İstanbul'da bulunan Özyeğin Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES); 346,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 139 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Özyeğin Üniversitesi Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :346,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 506 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :İstanbul, Çekmeköy
İşletmeci Firma :

Özyeğin Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) İstanbul'un Çekmeköy ilçesindedir. Türkiye'nin 1992. İstanbul'un ise 60. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 476. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Özyeğin Üniversitesi Güneş Santrali ortalama 505.744 kilovatsaat elektrik üretimi ile 139 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Özyeğin Üniversitesi Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 169 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 525.974 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 505.744 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 84.919 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Özyeğin Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Özyeğin Üniversitesi Güneş Enerji Santrali'nde her biri 250 watt/saat kapasiteli 1512 adet solar panel kullanılmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller