Özkoyuncu Madencilik Güneş Enerji Santrali (GES)

Kayseri'de bulunan Özkoyuncu Madencilik Güneş Enerji Santrali (GES); 5,42 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.391 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Özkoyuncu Madencilik Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :5,42 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,007
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 8 GWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Özkoyuncu Madencilik
Lisans No :Lisanssız
Özkoyuncu Madencilik Güneş Enerji Santrali (GES)

Özkoyuncu Madencilik Güneş Enerji Santrali (GES) Kayseri'nin Melikgazi ilçesindedir. Özkoyuncu Madencilik firmasına ait santral 5,42 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 999. Kayseri'nin ise 22. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 53. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Özkoyuncu Madencilik Güneş Santrali ortalama 7.913.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.391 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Özkoyuncu Madencilik Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.512 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 3.086.148 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.913.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.328.705 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Özkoyuncu Madencilik Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Santral;
Özkoyuncu Elk.San.Tic.A.Ş. 0,88 mw
Özkoyuncu GES 0,88 mw
Özkoyuncu Yenilenebilir GES 0,88 mw
Özkoyuncu Madencilik GES 0,88 mw
Özkoyuncu Enerji GES 0,9 mw
Özkoyuncu Madencilik GES 1,00 mw
kapasitelerindeki 6 farklı lisanssız santralden oluşmaktadır.