Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES

Balıkesir'de bulunan Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES; 40 MWe kurulu gücü ile ortalama 16.520 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES Bilgileri
Kurulu Güç :40 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 60 GWh
Santralin Yeri :Balıkesir, Karesi
İşletmeci Firma :Özkoyuncu Madencilik

Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES Balıkesir'in Karesi ilçesi Aktarma Mahallesi bölgesindedir. Özkoyuncu Madencilik firmasına ait santral 40 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 356. Balıkesir'in ise 18. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 11. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES ortalama 60.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 16.520 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 20.087 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 62.400.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 60.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 10.074.600 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller