Omega Enerji Konya Karatay Güneş Enerjisi Santrali

Konya'da bulunan Omega Enerji Konya Karatay Güneş Enerjisi Santrali; 5 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.870 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Omega Enerji Konya Karatay GES Bilgileri
Kurulu Güç :5 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,005
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 10 GWh
Güneş Paneli :JA Solar
Santralin Yeri :Konya, Karatay
İşletmeci Firma :Omega Enerji
Lisans No :Lisanssız
Omega Enerji Konya Karatay Güneş Enerjisi Santrali

Omega Enerji Konya Karatay Güneş Enerjisi Santrali Konya'nın Karatay ilçesi Acıdort Köyü bölgesindedir. Omega Enerji firmasına ait santral 5 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1067. Konya'nın ise 33. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 68. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te JA Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Omega Enerji Konya Karatay GES ortalama 9.500.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.870 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Omega Enerji Konya Karatay GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.016 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 3.705.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 9.500.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.595.145 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Omega Enerji Konya Karatay Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

22 bin adet JA Solar JAP6 60-260/3BB güneş panelinin kullanıldığı tesiste 5 adette SMA SC1000CP XT central inverter bulunmaktadır.Enerji Haberleri