Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali (GES)

Niğde'de bulunan Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali (GES); 1,03 MWe kurulu gücü ile ortalama 413 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1,03 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Güneş Paneli :Axitec Solar
Santralin Yeri :Niğde
İşletmeci Firma :Niğde İl Özel İdaresi

Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali (GES) Niğde'de bulunmaktadır. Niğde İl Özel İdaresi firmasına ait santral 1,03 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1592. Niğde'nin ise 11. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 199. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali ortalama 1.500.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 413 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 502 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.560.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.500.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 251.865 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Niğde İl Özel İdaresi Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Niğde'de bulunan 26 köyün içme suyu temininde kullanılan elektrik enerjisini ve il özel idareye ait tesislerin elektrik enerjisini karşılaması amacıyla gerçekleştirilen bu projeye Ahiler Kalkınma Ajansı da destek vermiştir. Çeşitli alanlara yerleştirilin güneş panellerinin 123 kW'lık bölümü asfalt üretim tesisinde, 48 kilovatlık bölümü İl Özel İdaresi binasında ve kalan 229 kw gücündeki paneller ise köylerin içme suyu tesislerinde bulunmaktadır. Projenin toplam maliyeti 1 milyon 600 bin TL olup, bu maliyetin yaklaşık 850 bin TL'si Ahiler Kalkınma Ajansı, 750 bin TL'si ise Niğde İl Özel İdaresi tarafından karşılanmıştır.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller