Nar Solar Enerji Güneş Enerji Santrali

Mersin'de bulunan Nar Solar Enerji Güneş Enerji Santrali; 5 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.010 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Nar Solar Enerji GES Bilgileri
Kurulu Güç :5 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,005
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 7 GWh
Santralin Yeri :Mersin, Gülnar
Trafo Merkezi :Anamur TM
İşletmeci Firma :Nar Solar Enerji
Nar Solar Enerji Güneş Enerji Santrali

Nar Solar Enerji Güneş Enerji Santrali Mersin'in Gülnar ilçesindedir. Türkiye'nin 1141. Mersin'in ise 31. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 83. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Nar Solar Enerji GES ortalama 7.300.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.010 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Nar Solar Enerji GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.444 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 7.592.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.300.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.225.743 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Nar Solar Enerji Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.Elektrik Fiyatları

Enerji Haberleri