Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi

Muğla'da bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi; 120 kWe kurulu gücü ile ortalama 55 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Muğla Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi Bilgileri
Kurulu Güç :120 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 198 MWh
Santralin Yeri :Muğla, Merkez
İşletmeci Firma :Muğla Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi Muğla'nın Merkez ilçesi Kötekli bölgesindedir. Türkiye'nin 2003. Muğla'nın ise 31. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 537. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Muğla Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi ortalama 198.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 55 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Muğla Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 66 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 205.920 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 198.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 33.246 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güneş Enerjisi Tesisi enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Araştırma Geliştirme Merkezi bünyesinde hayata geçirilen güneş enerjisi tesisinin 10 kWp gücündeki ilk panelleri 2001 yılında kuruldu ve elektrik üretimine başladı. 2013 yılına kadar ilave edilen fotovoltaik paneller ile sistemin gücü 120 kWp ye ulaşmış olup merkez kampüsün elektrik ihtiyacının %4'ü kurulan bu temiz ve yenilenebilir enerji tesisi ile karşılanmaktadır.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller