Muğla Belediyesi Mezbaha Tesisi Güneş Enerji Santrali

Muğla'da bulunan Muğla Belediyesi Mezbaha Tesisi Güneş Enerji Santrali; 102 kWe kurulu gücü ile ortalama 41 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Muğla Belediyesi Mezbahane GES Bilgileri
Kurulu Güç :102 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 149 MWh
Güneş Paneli :Anel Solar
Santralin Yeri :Muğla, Merkez
İşletmeci Firma :Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla Belediyesi Mezbaha Tesisi Güneş Enerji Santrali Muğla'nın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 2109. Muğla'nın ise 35. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 570. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Anel Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Muğla Belediyesi Mezbahane GES ortalama 148.920 kilovatsaat elektrik üretimi ile 41 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Muğla Belediyesi Mezbahane GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 50 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 154.877 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 148.920 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 25.005 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Muğla Belediyesi Mezbaha Tesisi Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller