Mercan Mermer Güneş Enerji Santrali

Burdur'da bulunan Mercan Mermer Güneş Enerji Santrali; 495 kWe kurulu gücü ile ortalama 199 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Mercan Mermer GES Bilgileri
Kurulu Güç :495 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 723 MWh
Santralin Yeri :Burdur, Bucak
İşletmeci Firma :Portsan Mermer

Mercan Mermer Güneş Enerji Santrali Burdur'un Bucak ilçesindedir. Portsan Mermer bağlı ortağı olan Mercan Mermer tarafından işletilen santral 495 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1924. Burdur'un ise 19. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 422. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Mercan Mermer GES ortalama 722.700 kilovatsaat elektrik üretimi ile 199 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Mercan Mermer GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 242 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 751.608 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 722.700 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 121.349 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Mercan Mermer Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller