Medaş Elektrik Güneş Enerji Santrali (GES)

Konya'da bulunan Medaş Elektrik Güneş Enerji Santrali (GES); 200 kWe kurulu gücü ile ortalama 84 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Medaş Elektrik Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :200 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 307 MWh
Güneş Paneli :IBC Solar
Santralin Yeri :Konya
İşletmeci Firma :Medaş Elektrik

Medaş Elektrik Güneş Enerji Santrali (GES) Konya'da bulunmaktadır. Türkiye'nin 1972. Konya'nın ise 70. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 508. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te IBC Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Medaş Elektrik Güneş Santrali ortalama 306.600 kilovatsaat elektrik üretimi ile 84 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Medaş Elektrik Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 103 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 318.864 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 306.600 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 51.481 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Medaş Elektrik Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

2012 yılı Ağustos ayında kurulan tesisin ilk 17 ayda toplam 470 bin kw/saat elektrik ürettiği açıklanmıştır.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller