Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali

Burdur'da bulunan Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali; 4,93 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.982 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4,93 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 7 GWh
Santralin Yeri :Burdur, Merkez
İşletmeci Firma :Masa Madencilik

Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali Burdur'un Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1198. Burdur'un ise 8. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 92. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali ortalama 7.197.800 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.982 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.410 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 7.485.712 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.197.800 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.208.583 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller