Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali

Burdur'da bulunan Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali; 4,93 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.175 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4,93 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0061
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 7 GWh
Santralin Yeri :Burdur, Merkez
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali

Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali Burdur'un Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1029. Burdur'un ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 65. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali ortalama 7.197.800 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.175 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.285 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 2.807.142 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.197.800 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.208.583 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Masa Madencilik Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.