Marka Grup Besi Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES)

Sivas'ta bulunan Marka Grup Besi Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES); 495,90 kWe kurulu gücü ile ortalama 219 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Marka Grup Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :495,90 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 724 MWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :Sivas
İşletmeci Firma :Marka Grup
Lisans No :Lisanssız
Marka Grup Besi Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES)

Marka Grup Besi Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES) Sivas'ta bulunmaktadır. Marka Grup firmasına ait santral 495,90 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1615. Sivas'ın ise 26. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 352. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Marka Grup Güneş Enerji Santrali ortalama 724.014 kilovatsaat elektrik üretimi ile 219 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Marka Grup Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 230 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 282.365 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 724.014 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 121.569 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Marka Grup Besi Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.