Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali

Konya'da bulunan Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali; 4 MWe kurulu gücü ile ortalama 906 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,005
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 3 GWh
Güneş Paneli :Solar Frontier
Santralin Yeri :Konya, Çumra
İşletmeci Firma :Konar Enerji
Lisans No :Lisanssız
Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali

Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali Konya'nın Çumra ilçesi Erentepe Köyü bölgesindedir. Konar Enerji firmasına ait santral 4 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1111. Konya'nın ise 32. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 82. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Solar Frontier marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali ortalama 3.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 906 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 952 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.170.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 3.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 503.730 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Konar Enerji Çumra Erentepe Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.