Kırteks Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES)

Kahramanmaraş'ta bulunan Kırteks Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES); 495 kWe kurulu gücü ile ortalama 218 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kırteks Tekstil Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :495 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 723 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Kahramanmaraş, Afşin
İşletmeci Firma :Kırteks Tekstil
Lisans No :Lisanssız
Kırteks Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES)

Kırteks Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES) Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Karacasu bölgesindedir. Kırteks Tekstil firmasına ait santral 495 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1624. Kahramanmaraş'ın ise 70. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 357. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Kırteks Tekstil Güneş Santrali ortalama 722.700 kilovatsaat elektrik üretimi ile 218 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kırteks Tekstil Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 229 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 281.853 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 722.700 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 121.349 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kırteks Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.