Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES

Kilis'te bulunan Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES; 4,50 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.985 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES Bilgileri
Kurulu Güç :4,50 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 7 GWh
Güneş Paneli :CW Enerji
Santralin Yeri :Kilis, Merkez
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES

Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES Kilis'in Merkez ilçesi Karamelik Köyü bölgesindedir. Türkiye'nin 1059. Kilis'in ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 69. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te CW Enerji marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES ortalama 6.570.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.985 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.086 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 2.562.300 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 6.570.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.103.169 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kilis Karamelik Köyü Akdemir ve Çolak GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.