Kayseri Şeker Fabrikası Güneş Enerji Santrali

Kayseri'de bulunan Kayseri Şeker Fabrikası Güneş Enerji Santrali; 1,43 MWe kurulu gücü ile ortalama 634 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kayseri Şeker Fabrikası GES Bilgileri
Kurulu Güç :1,43 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0018
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Kocasinan
İşletmeci Firma :Kayseri Şeker Fabrikası
Lisans No :Lisanssız
Kayseri Şeker Fabrikası Güneş Enerji Santrali

Kayseri Şeker Fabrikası Güneş Enerji Santrali Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Süksün Köyü bölgesindedir. Kayseri Şeker Fabrikası firmasına ait santral 1,43 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1331. Kayseri'nin ise 43. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 161. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Kayseri Şeker Fabrikası GES ortalama 2.100.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 634 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kayseri Şeker Fabrikası GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 667 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 819.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 2.100.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 352.611 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kayseri Şeker Fabrikası Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

GES tesisinde her biri 250 Wp gücünde 2000 adet Yingli Solar marka fotovoltaik panel kullanılmıştır. 500 KWp kurulu kapasiteye sahip güneş enerji santrali tesisinin açılışı 28 Eylül Pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından gerçekleştirilmiştir.
2016 yılı Şubat ayında tesise 1 MW ilave edilerek toplam kapasite 1,425 MW'a çıkmıştır.

Kayseri Şeker Fabrikası GES Haberleri