Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali - GES

Kayseri'de bulunan Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali - GES; 50 MWe kurulu gücü ile ortalama 20.099 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :50 MWe
Üretim Kapasitesi :73 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 73 GWh
Güneş Paneli :Canadian Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Kayseri OSB

Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali - GES Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Organize Sanayi Bölgesi bölgesindedir. Kayseri OSB firmasına ait santral 50 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 283. Kayseri'nin ise 7. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 7. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Canadian Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali ortalama 73.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 20.099 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 24.439 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 75.920.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 73.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 12.257.430 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kayseri OSB GES, arıtma tesisi, idare binası, OSB içi aydınlatma, sulama gibi OSB bünyesindeki faaliyetlerin enerji tüketiminin karşılanması amacıyla kurulmuştur.

Kronoloji

  • 3 Ekim 2013: Kayseri OSB, 6 MW kapasiteli GES kurulumu için başvuru yaptı.
  • 18 Nisan 2015: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü ve diğer davetlilerin katılımıyla Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller