Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali - GES

Kayseri'de bulunan Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali - GES; 8,40 MWe kurulu gücü ile ortalama 3.387 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :8,40 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 12 GWh
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
Trafo Merkezi :Kapasitör TM
İşletmeci Firma :Bayraktar İnşaat

Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali - GES Kayseri'nin Melikgazi ilçesindedir. Bayraktar İnşaat firmasına ait santral 8,40 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 979. Kayseri'nin ise 17. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 50. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali ortalama 12.300.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 3.387 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 4.118 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 12.792.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 12.300.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 2.065.293 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller