Kargalı Köyü Tarımsal Sulama Sistemi

Ankara'da bulunan Kargalı Köyü Tarımsal Sulama Sistemi; 15 kWe kurulu gücü ile ortalama 6 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kargalı Köyü GES Bilgileri
Kurulu Güç :15 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 22 MWh
Santralin Yeri :Ankara, Polatlı
İşletmeci Firma :Ankara Büyükşehir Belediyesi

Kargalı Köyü Tarımsal Sulama Sistemi Ankara'nın Polatlı ilçesi Kargalı bölgesindedir. Türkiye'nin 2067. Ankara'nın ise 69. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 592. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Kargalı Köyü GES ortalama 21.900 kilovatsaat elektrik üretimi ile 6 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kargalı Köyü GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 7 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 22.776 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 21.900 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 3.677 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kargalı Köyü Tarımsal Sulama Sistemi enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Sistemde 72 adet 245 wattlık güneş paneli kullanılmış olup güneş enerjisi ile 80 metre derinlikten saniyede 15 litre su çıkarılabildiği belirtilmiştir.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller