Konya Karatay Kızören Güneş Enerji Santrali

Konya'da bulunan Konya Karatay Kızören Güneş Enerji Santrali; 17,82 MWe kurulu gücü ile ortalama 7.186 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Konya Karatay Kızören GES Bilgileri
Kurulu Güç :17,82 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 26 GWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Konya, Karatay
Trafo Merkezi :Kızören TM
İşletmeci Firma :Tekno Enerji

Konya Karatay Kızören Güneş Enerji Santrali Konya'nın Karatay ilçesi Kızören bölgesindedir. Tekno Enerji firmasına ait santral 17,82 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 640. Konya'nın ise 13. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 22. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Konya Karatay Kızören GES ortalama 26.100.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 7.186 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Konya Karatay Kızören GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 8.738 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 27.144.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 26.100.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 4.382.451 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Konya Karatay Kızören Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller