Jantsa Güneş Enerji Santrali (GES)

Aydın'da bulunan Jantsa Güneş Enerji Santrali (GES); 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 422 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Jantsa Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Santralin Yeri :Aydın, Merkez
İşletmeci Firma :Jantsa

Jantsa Güneş Enerji Santrali (GES) Aydın'ın Merkez ilçesi Umurlu bölgesindedir. Jantsa firmasına ait santral 1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1727. Aydın'ın ise 60. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 273. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Jantsa Güneş Santrali ortalama 1.533.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 422 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Jantsa Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 513 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.594.320 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.533.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 257.406 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Jantsa Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 10.01.2014 : Jantsa, KAP'a yaptığı bildiri ile 1 MW kapasiteli güneş enerjisi santralini kuracağını açıkladı.

    Bildiri şöyle: Şirketimiz 1 MW lisanssız Güneş Enerjisi yatırımı yapma kararı almıştır. Şirket elektrik giderinin yaklaşık % 20 'si bu yatırımdan karşılanacaktır. Güneş Enerjisi yatırımı, Bereket Enerji Grup Şirketlerinden GDZ Enerji Yatırım A.Ş.' ne 910.000 Euro bedelle yaptırılacaktır. Fabrikamızın 54.105 metrekare kapalı alanının çatısı, bu yatırımlarda kullanılacaktır. Önümüzdeki yıllarda da Güneş enerjisi yatırımının toplam elektrik giderimizin tamamı karşılanıncaya kadar devam etmesi planlanmaktadır. Elektrik gideri maliyetlerimizin bu şekilde düşürülmesi ile şirketin rekabet avantajı elde edeceği, karlılığa orta ve uzun vadede olumlu katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir.
    Yatırım 15 Ocak 2014 tarihinde başlayacak ve 15 Nisan 2014 tarihinde tamamlanarak devreye alınacaktır.
  • 22 Ağustos 2014 : TEDAŞ, Jantsa güneş enerji santralini onayladı. Tesiste elektrik üretimi başladı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller