İETT İkitelli Fabrikası Güneş Enerji Santrali (GES)

İstanbul'da bulunan İETT İkitelli Fabrikası Güneş Enerji Santrali (GES); 9,24 kWe kurulu gücü ile ortalama 4 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

İETT İkitelli Fabrikası Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :9,24 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 13 MWh
Santralin Yeri :İstanbul, Küçükçekmece
İşletmeci Firma :İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İETT İkitelli Fabrikası Güneş Enerji Santrali (GES) İstanbul'un Küçükçekmece ilçesi İkitelli bölgesindedir. Türkiye'nin 2069. İstanbul'un ise 59. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 594. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. İETT İkitelli Fabrikası Güneş Santrali ortalama 13.490 kilovatsaat elektrik üretimi ile 4 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. İETT İkitelli Fabrikası Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 5 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 14.030 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 13.490 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 2.265 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle İETT İkitelli Fabrikası Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller