Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali

Afyonkarahisar'da bulunan Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali; 99,80 kWe kurulu gücü ile ortalama 40 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :99,80 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0001
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 146 MWh
Santralin Yeri :Afyonkarahisar, Merkez
İşletmeci Firma :Hoca Elektrik
Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali

Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali Afyonkarahisar'ın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1930. Afyonkarahisar'ın ise 24. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 530. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali ortalama 145.708 kilovatsaat elektrik üretimi ile 40 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 49 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 56.826 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 145.708 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 24.466 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.


Enerji Haberleri