Has Çelik Güneş Enerji Santrali (GES)

Kayseri'de bulunan Has Çelik Güneş Enerji Santrali (GES); 4,43 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.782 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Has Çelik Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4,43 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Güneş Paneli :Canadian Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Has Çelik

Has Çelik Güneş Enerji Santrali (GES) Kayseri'nin Melikgazi ilçesindedir. Has Çelik firmasına ait santral 4,43 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1233. Kayseri'nin ise 25. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 98. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Canadian Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Has Çelik Güneş Santrali ortalama 6.470.720 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.782 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Has Çelik Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.166 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 6.729.549 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 6.470.720 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.086.499 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Has Çelik Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller