Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali - GES

Ankara'da bulunan Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali - GES; 50 kWe kurulu gücü ile ortalama 17 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :50 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 62 MWh
Santralin Yeri :Ankara
İşletmeci Firma :Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali - GES Ankara'da, Beytepe Kampüsü bölgesindedir. Türkiye'nin 2138. Ankara'nın ise 61. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 593. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali ortalama 61.685 kilovatsaat elektrik üretimi ile 17 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 21 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 64.152 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 61.685 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 10.358 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Hacettepe Üniversitesi Güneş Enerji Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kaydedilen günlük en yüksek elektrik üretimi 306 kWh'dır.

Kronoloji

22 Temmuz 2014 : Hacettepe Üniversitesi GES devreye girdi.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller