Gürkan Mobilya Güneş Enerji Santrali (GES)

Kayseri'de bulunan Gürkan Mobilya Güneş Enerji Santrali (GES); 400 kWe kurulu gücü ile ortalama 161 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Gürkan Mobilya Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :400 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 584 MWh
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Gürkan Mobilya

Gürkan Mobilya Güneş Enerji Santrali (GES) Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Serbest Bölge bölgesindedir. Türkiye'nin 1914. Kayseri'nin ise 78. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 445. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Gürkan Mobilya Güneş Santrali ortalama 584.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 161 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Gürkan Mobilya Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 196 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 607.360 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 584.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 98.059 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Gürkan Mobilya Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller