Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali - GES

Manisa'da bulunan Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali - GES; 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 402 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Güneş Paneli :Schmid-Pekintaş SunSolar
Santralin Yeri :Manisa, Saruhanlı
İşletmeci Firma :Güres Tavukçuluk

Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali - GES Manisa'nın Saruhanlı ilçesi Mütevelli Mahallesi bölgesindedir. Güres Tavukçuluk firmasına ait santral 1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1725. Manisa'nın ise 49. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 272. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Schmid-Pekintaş SunSolar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 402 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 489 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.518.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Güres Tavukçuluk Güneş Enerji Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Tesiste, 4000 adet Schmid-Pekintaş SunSolar Polikristal SPE 250 tip güneş paneli kullanılmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller