Gazi Teknopark Güneş Enerji Santrali (GES)

Ankara'da bulunan Gazi Teknopark Güneş Enerji Santrali (GES); 263,70 kWe kurulu gücü ile ortalama 106 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Gazi Teknopark Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :263,70 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 385 MWh
Santralin Yeri :Ankara, Gölbaşı
İşletmeci Firma :Gazi Teknopark

Gazi Teknopark Güneş Enerji Santrali (GES) Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Gazi Üniversitesi Yerleşkesi bölgesindedir. Türkiye'nin 2020. Ankara'nın ise 53. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 493. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Gazi Teknopark Güneş Santrali ortalama 385.002 kilovatsaat elektrik üretimi ile 106 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Gazi Teknopark Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 129 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 400.402 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 385.002 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 64.646 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Gazi Teknopark Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller