Fronius İnverter İstanbul Güneş Enerji Santrali

İstanbul'da bulunan Fronius İnverter İstanbul Güneş Enerji Santrali; 8,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 2 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Fronius İnverter İstanbul Bilgileri
Kurulu Güç :8,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 8 MWh
Santralin Yeri :İstanbul, Tuzla
İşletmeci Firma :Fronius İnverter İstanbul

Fronius İnverter İstanbul Güneş Enerji Santrali İstanbul'un Tuzla ilçesi Birlik Organize Sanayi Bölgesi bölgesindedir. Türkiye'nin 2070. İstanbul'un ise 60. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 595. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Fronius İnverter İstanbul ortalama 8.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Fronius İnverter İstanbul sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 8.320 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 8.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.343 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Fronius İnverter İstanbul Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Sistemde her biri 5 KW gücünde olan 2 adet Fronius IG TL 5.0 tipi inverter kullanılmıştır. Solar paneller çatı ya da zemin yerine bina cephesine uygulandığı için (güneş - panel açısı nedeniyle) sistem, gücü itibariyle üretebileceği elektriğin bir miktar azını ürettiği tahmin edilmektedir.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller