Fina Enerji Acıpayam Güneş Enerji Santrali

Denizli'de bulunan Fina Enerji Acıpayam Güneş Enerji Santrali; 4 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.624 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Fina Enerji Acıpayam GES Bilgileri
Kurulu Güç :4 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Santralin Yeri :Denizli, Acıpayam
İşletmeci Firma :Fiba Enerji

Fina Enerji Acıpayam Güneş Enerji Santrali Denizli'nin Acıpayam ilçesindedir. Fiba Enerji bağlı ortağı olan Balres Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen santral 4 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1341. Denizli'nin ise 33. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 127. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Fina Enerji Acıpayam GES ortalama 5.900.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.624 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Fina Enerji Acıpayam GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.975 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 6.136.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.900.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 990.669 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Fina Enerji Acıpayam Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller