Erikoğlu Holding Güneş Enerji Santrali (GES)

Denizli'de bulunan Erikoğlu Holding Güneş Enerji Santrali (GES); 500 kWe kurulu gücü ile ortalama 221 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Erikoğlu Holding Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :500 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 730 MWh
Güneş Paneli :Suntech
Santralin Yeri :Denizli, Serinhisar
İşletmeci Firma :Erikoğlu Holding
Lisans No :Lisanssız
Erikoğlu Holding Güneş Enerji Santrali (GES)

Erikoğlu Holding Güneş Enerji Santrali (GES) Denizli'nin Serinhisar ilçesi Ayaz bölgesindedir. Erikoğlu Holding firmasına ait santral 500 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1595. Denizli'nin ise 49. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 334. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Suntech marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Erikoğlu Holding Güneş Santrali ortalama 730.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 221 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Erikoğlu Holding Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 232 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 284.700 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 730.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 122.574 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Erikoğlu Holding Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.