Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali

Kayseri'de bulunan Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali; 4 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.608 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Güneş Paneli :Jinko Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Bünyan
İşletmeci Firma :KCETAŞ

Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali Kayseri'nin Bünyan ilçesi Köprübaşı Köyü bölgesindedir. KCETAŞ bağlı ortağı olan Erciyes Enerji Üretim tarafından işletilen santral 4 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1304. Kayseri'nin ise 28. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 118. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Jinko Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali ortalama 5.840.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.608 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.955 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 6.073.600 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.840.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 980.594 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Erciyes Enerji Üretim Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 19 Kasım 2014 : Tesisin 1 MWe güce sahip ilk aşamasında elektrik üretimi başladı.
  • 18 Eylül 2015 : İlave 3 MWe kapasite ile Erciyes Enerji'ye ait GES kurulu gücü 4 MW'a ulaştı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller