Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali

Karabük'te bulunan Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali; 7 MWe kurulu gücü ile ortalama 3.444 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :7 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,009
Üretim Kapasitesi :11.4 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 11 GWh
Santralin Yeri :Karabük
İşletmeci Firma :Enerjisa Elektrik
Lisans No :Lisanssız
Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali

Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali Karabük'te bulunmaktadır. Enerjisa Elektrik firmasına ait santral 7 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 883. Karabük'ün ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 33. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali ortalama 11.400.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 3.444 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.619 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 4.446.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 11.400.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.914.174 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerjisa Karabük Güneş Enerji Santrali Haberleri