Emel Elektrik Güneş Enerjisi Santrali

Edirne'de bulunan Emel Elektrik Güneş Enerjisi Santrali; 493,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 198 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Emel Elektrik GES Bilgileri
Kurulu Güç :493,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 720 MWh
Güneş Paneli :SolarTürk
Santralin Yeri :Edirne, Süloğlu
İşletmeci Firma :Emel Elektrik

Emel Elektrik Güneş Enerjisi Santrali Edirne'nin Süloğlu ilçesi Geçkinli Köyü bölgesindedir. Türkiye'nin 1925. Edirne'nin ise 9. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 423. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te SolarTürk marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Emel Elektrik GES ortalama 720.364 kilovatsaat elektrik üretimi ile 198 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Emel Elektrik GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 241 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 749.179 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 720.364 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 120.956 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Emel Elektrik Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 4 Haziran 2015 : Edirne'nin ilk GES tesisi olan Emel Elektrik Güneş Enerji Tesisi'nde ticari elektrik üretimi başladı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller