Elazığ Kovancılar Güneş Enerji Santrali

Elazığ'da bulunan Elazığ Kovancılar Güneş Enerji Santrali; 15 MWe kurulu gücü ile ortalama 6.057 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Elazığ Kovancılar GES Bilgileri
Kurulu Güç :15 MWe
Üretim Kapasitesi :22 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 22 GWh
Güneş Paneli :CW Enerji
Santralin Yeri :Elazığ, Kovancılar
İşletmeci Firma :

Elazığ Kovancılar Güneş Enerji Santrali Elazığ'ın Kovancılar ilçesindedir. Türkiye'nin 675. Elazığ'ın ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 16. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te CW Enerji marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Elazığ Kovancılar GES ortalama 22.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 6.057 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Elazığ Kovancılar GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 7.365 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 22.880.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 22.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 3.694.020 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Elazığ Kovancılar Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller