EkoRE Konya Kulu Güneş Enerji Santrali

Konya'da bulunan EkoRE Konya Kulu Güneş Enerji Santrali; 5 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.065 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

EkoRE Konya Kulu GES Bilgileri
Kurulu Güç :5 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 8 GWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Konya, Kulu
İşletmeci Firma :EkoRE Enerji

EkoRE Konya Kulu Güneş Enerji Santrali Konya'nın Kulu ilçesindedir. EkoRE Enerji firmasına ait santral 5 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1239. Konya'nın ise 40. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 102. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. EkoRE Konya Kulu GES ortalama 7.500.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.065 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. EkoRE Konya Kulu GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.511 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 7.800.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.500.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.259.325 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle EkoRE Konya Kulu Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller