Ekinözü Güneş Enerji Santrali (GES)

Kahramanmaraş'ta bulunan Ekinözü Güneş Enerji Santrali (GES); 607,20 kWe kurulu gücü ile ortalama 244 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Ekinözü Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :607,20 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 887 MWh
Santralin Yeri :Kahramanmaraş, Ekinözü
İşletmeci Firma :Akdemir Kömür Madencilik

Ekinözü Güneş Enerji Santrali (GES) Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesindedir. Akdemir Kömür Madencilik firmasına ait santral 607,20 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1865. Kahramanmaraş'ın ise 72. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 378. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Ekinözü Güneş Enerji Santrali ortalama 886.512 kilovatsaat elektrik üretimi ile 244 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Ekinözü Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 297 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 921.972 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 886.512 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 148.854 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Ekinözü Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller