Eczacıbaşı Esan Güllük Güneş Enerji Santrali (GES)

Muğla'da bulunan Eczacıbaşı Esan Güllük Güneş Enerji Santrali (GES); 470 kWe kurulu gücü ile ortalama 189 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Eczacıbaşı Esan Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :470 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 686 MWh
Santralin Yeri :Muğla, Milas
İşletmeci Firma :Eczacıbaşı Esan

Eczacıbaşı Esan Güllük Güneş Enerji Santrali (GES) Muğla'nın Milas ilçesindedir. Türkiye'nin 1847. Muğla'nın ise 27. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 406. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Eczacıbaşı Esan Güneş Santrali ortalama 686.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 189 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Eczacıbaşı Esan Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 230 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 713.648 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 686.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 115.220 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Eczacıbaşı Esan Güllük Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller