DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali - GES

Adıyaman'da bulunan DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali - GES; 2 MWe kurulu gücü ile ortalama 988 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :2 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,002
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 3 GWh
2016 Üretimi :4 GWh
Güneş Paneli :Axitec Solar
Santralin Yeri :Adıyaman, Merkez
İşletmeci Firma :DSİ
Lisans No :Lisanssız
DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali - GES

DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali - GES Adıyaman'ın Merkez ilçesi Doyran Köyü bölgesindedir. DSİ firmasına ait santral 2 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1300. Adıyaman'ın ise 16. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 130. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali ortalama 3.271.450 kilovatsaat elektrik üretimi ile 988 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.039 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.275.866 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 3.271.450 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 549.309 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

DSİ Adıyaman GES

Kronoloji

  • 22 Nisan 2015 : 2 MW kapasiteli GES kurulması amacıyla DSİ tarafından yapılan ihale 7.180.000 TL bedelle ihale edildi. İhale kapsamında GES tesisinin projelendirilmesi, kurulumu ve montajı, enerji iletim hattı yapılması, sistemin devreye alınması, 2 yıl işletilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması bulunuyor.
  • 10 Ağustos 2015 : Adıyaman ili, Samsat ilçesinde yer alan Atatürk Baraj Gölü sağ sahilindeki Samsat Pompaj Sulamasının 1. Kısımının (~ 2800 hektar) elektrik giderlerinin karşılanması amacıyla kurulacak GES için, Adıyaman Valiliği tarafından "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı verildi.
  • 28 Ocak 2016 : DSİ Adıyaman GES'in geçici kabulü yapılarak sistemde üretilen enerji elektrik şebekesine verilmeye başlandı.

Elektrik Üretim Bilgileri

DSİ Adıyaman Güneş Enerjisi Santrali yıllık elektrik üretimi tablosu;

YılÜretim (kWh)İl Tüketimine OranıÜlke Tüketimine Oranı
20163.622.900%0,26%0,001


Enerji Haberleri