Dpe Solar Kırıkkale Güneş Enerji Santrali

Kırıkkale'de bulunan Dpe Solar Kırıkkale Güneş Enerji Santrali; 3 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.239 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Dpe Solar Kırıkkale GES Bilgileri
Kurulu Güç :3 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 5 GWh
Güneş Paneli :Helios
Santralin Yeri :Kırıkkale, Yahşihan
İşletmeci Firma :Dpe Solar

Dpe Solar Kırıkkale Güneş Enerji Santrali Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi Keçili Köyü bölgesindedir. Dpe Solar bağlı ortağı olan Makro 1 Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen santral 3 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1436. Kırıkkale'nin ise 9. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 148. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Helios marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Dpe Solar Kırıkkale GES ortalama 4.500.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.239 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Dpe Solar Kırıkkale GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.507 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 4.680.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 4.500.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 755.595 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Dpe Solar Kırıkkale Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller