Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali

Nevşehir'de bulunan Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali; 17 MWe kurulu gücü ile ortalama 6.834 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :17 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 25 GWh
Güneş Paneli :Upsolar
Santralin Yeri :Nevşehir, Derinkuyu
Trafo Merkezi :Derinkuyu TM
İşletmeci Firma :

Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali Nevşehir'in Derinkuyu ilçesindedir. Türkiye'nin 625. Nevşehir'in ise 3. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 14. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Upsolar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali ortalama 24.820.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 6.834 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 8.309 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 25.812.800 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 24.820.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 4.167.526 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

17 farklı lisanssız elektrik üretim tesissinden oluşan Derinkuyu ilçesindeki GES'in ortakları Derinkuyu Enerji, Avanos Enerji, Nevşehir Enerji, Ertuğrul Gazi Enerji, Yeşilöz Enerji, Selçuklu Enerji, Uygur Enerji, Kaymaklı Enerji, Persler Enerji, Akadlar Enerji, Hititler Enerji, İskender Enerji, Atilla Enerji, Hunlar Enerji, Ürgüp Enerji, Göreme Enerji ve Peribaca Enerji firmalarından oluşmaktadır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller