Dalaman Havalimanı Güneş Enerji Santrali

Muğla'da bulunan Dalaman Havalimanı Güneş Enerji Santrali; 250 kWe kurulu gücü ile ortalama 95 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Dalaman Havalimanı GES Bilgileri
Kurulu Güç :250 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 346 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Muğla, Dalaman
İşletmeci Firma :

Dalaman Havalimanı Güneş Enerji Santrali Muğla'nın Dalaman ilçesindedir. Türkiye'nin 1936. Muğla'nın ise 28. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 475. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Dalaman Havalimanı GES ortalama 345.687 kilovatsaat elektrik üretimi ile 95 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Dalaman Havalimanı GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 116 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 359.514 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 345.687 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 58.044 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Dalaman Havalimanı Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller